Przemysł 4.0 (niem. Industrie 4.0) to pojęcie, które funkcjonuje już od kilku lat i, można tak powiedzieć, „robi” w mediach karierę. Uważa się go za synonim nowych technologii, które mają być motorem napędowym dla kolejnej rewolucji w przemyśle. Co właściwie wchodzi w skład tego przełomu w przemyśle?
Przemysł 4.0 Jak to z rewolucjami było?
Wiele osób słysząc pierwszy raz termin Przemysł 4.0 zastanawia się, dlaczego właśnie 4.0? Odpowiedzi trzeba szukać w historii przemysłu. Prześledźmy pokrótce historię rewolucji przemysłowych.
- Pierwsza rewolucja przemysłowa – to pojęcie każdy zna z lekcji historii. Rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku i trwała do połowy XIX wieku. Wynalezienie silnika parowego, krosna mechanicznego czy zastąpienie węgla drzewnego koksem to tylko niektóre z osiągnieć pierwszej rewolucji przemysłowej.
- Druga rewolucja przemysłowa – datuje się ją na drugą połowę XIX wieku, a trwała do początku XX wieku. Najważniejsze osiągnięcia to wynalezienie silnika spalinowego, żarówki i zastosowanie elektryczności. A w fabryce Forda po raz pierwszy w historii uruchomiono pierwszą linię montażową na świecie.
- W drugiej połowie XX wieku w przemyśle zaczęto używać komputerów. Na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego zbudowano Modicon czyli pierwszy sterownik programowalny. Wdrożenie tych rozwiązań zaowocowało trzecią rewolucję przemysłową.
Czwarta rewolucja przemysłowa – wyjaśniamy
Wraz z zapotrzebowaniem rynkowym rosną oczekiwania klientów, ale też siła konkurencji. Wszystkie te czynniki sprawiają, że trzeba zwiększać efektywność produkcji. Dobrze jest zadbać o personalizację produkcji, czyli wytwarzanie serii wyrobów zaprojektowanych dla precyzyjnie określonej grupy odbiorców. Cena spersonalizowanych produktów nie powinna być większa niż produktów masowych. Taka elastyczność produkcji powinna być efektem przemysłu 4.0.
Co jest motorem napędowym tej rewolucji?
Najważniejszym czynnikiem do osiągnięcia takich celów jest cyfryzacja i informatyzacja produkcji. To dzięki nim powstaną systemy cyberfizyczne (cyber-physical systems), z których kolejno mają rozwinąć się Smart Factory czyli inteligentne fabryki. W takich fabrykach maszyny mają komunikować się i same podejmować decyzje. Udział ludzi w procesie produkcji ma być ograniczony do minimum.
Maszyny mają komunikować się nie tylko między sobą, ale także z ludźmi i całymi, niezależnymi do tej pory, etapami produkcji. Przez taką automatyzację maszyny nie będą optymalizowane oddzielnie, tylko współzależnie. Rezultatem cyfryzacji ma być większa elastyczność, szybkość i wydajność produkcji.
Technologie przyszłości a przemysł
Przewiduje się, że przemysł 4.0 zapoczątkuje powstanie nowych technologii. Pierwszą technologią, która ma mieć największe znaczenie będzie Internet Rzeczy (Internet of Things). Mają być nim przesyłane gigantyczne ilości danych, do czego będą potrzebne zaawansowane metody ich przetwarzania. W związku z tym rozwijane są nowe technologie dla analizy dużych zbiorów danych i chmury obliczeniowe.
Mówi się, że do technologii, które umożliwią personalizację produkcji zalicza się też druk 3D, rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną czy zaawansowane symulacje. Efektem funkcjonowania nowych technologii ma być przemysł 4.0 czyli pełna integracja systemów informatycznych w etapach produkcji i dystrybucji wyrobów.
Chcesz o tym porozmawiać – skontaktuj się z doradcą Arcus Soft
Pozostaw dane kontaktowe, a nasz specjalista odezwie się aby odpowiedzieć na Państwa pytania.