Nośniki Solid State Drive, czyli SSD to obecnie najpopularniejsze rodzaje dysków. Jak przekonuje obsługa informatyczna firm w Rzeszowie przychylność użytkowników zyskały przede wszystkim dzięki wysokim szybkościom zapisu/odczytu danych. Pod tym względem są o wiele lepsze od tradycyjnych dysków HDD. Jakie są rodzaje dysków SSD i jaki warto kupić? Przeczytaj nasz artykuł!
Obsługa informatyczna firm w Rzeszowie przedstawia charakterystykę dysku SSD
Napędy SSD wyróżniają się dużo szybszym zapisem i odczytem wszelkich danych. Wynika to z ich budowy, która wpływa na prędkość transferu danych. Dysk SSD opiera się flash, czyli tak zwanej pamięci nieulotnej. Napędy SSD mają jeszcze jeden znaczący atrybut, który stawia je ponad dyski HDD – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, gdyż nie mają ruchomych części (są nośnikami półprzewodnikowymi).
Korzyści z posiadania dysku SSD
Tego rodzaju napęd potrafi znacznie przyśpieszyć działanie nawet leciwych już komputerów w Leżajsku, dlatego jest to najprostszy sposób na zwielokrotnienie prędkości PC. Dyski SSD są niezastąpione w pracach graficznych, montażu wideo, ponadto skracają odczuwalnie czas startu systemu, a także uruchamianie gier i programów. Warto także dodać, że obecnie standardowy okres pracy z wysoką efektywnością i bez nieodwracalnych usterek to 2 miliony godzin! Czyli całkiem sporo.
Obsługa informatyczna firm w Rzeszowie wyjaśnia, jakie są rodzaje dysków SSD
Obecnie na rynku dostępne są 4 rodzaje tych napędów:
- dysk SSD 2,5” – to chyba najpopularniejsze rozwiązanie do laptopów i komputerów stacjonarnych. Świetnie nadają się do uruchamiania systemu operacyjnego i archiwizowania danych
- mSata SSD – jego druga nazwa to Mini-Sata. Tego typu dyski są mniejsze od dysków 2,5” i montuje się je w urządzeniach mobilnych, np. w notebookach i laptopach
- dysk PCI-Express SSD – ze względu na to, że oferuje największą wydajność, jest także najdroższym rozwiązaniem tego
- M.2 SSD – obsługuje zarówno SATA, jak i PCI-E. Ten rodzaj dysków ze względu na kształt pasuje do ultrabooków i tabletów
W czym tkwi przewaga dysku SSD?
Takie rozwiązanie posiada niemal same zalety. Wadą jest może wyższa cena, ale warto dopłacić za jakość jaką oferuje dysk SSD. To się bowiem po prostu opłaca. Mniejsze opłaty za prąd, dłuższa praca na baterii, rzadsza reinstalacja systemu oraz szybkie uruchamianie się komputera będą rekompensatą za wydane większe pieniądze.
Jeśli nie wiesz, jaki dysk wybrać, a chciałbyś „podrasować” swój komputer w Leżajsku, skontaktuj się z nami! Pomożemy w wyborze najbardziej korzystnego rozwiązania. Zapraszamy!
Chcesz o tym porozmawiać – skontaktuj się z doradcą Arcus Soft
Pozostaw dane kontaktowe, a nasz specjalista odezwie się aby odpowiedzieć na Państwa pytania.