Koniec wsparcia dla Windows Server 2003

Miesiąc temu 14 lipca 2015 roku zakończono wsparcie dla Windows Server 2003.

Co oznacza koniec wsparcia?

Brak aktualizacji

W 2013 roku, w ramach wsparcia rozszerzonego, opublikowano 37 aktualizacji o krytycznym znaczeniu dla Windows Server 2003/R2. Po zakończeniu wsparcia nie będzie więcej aktualizacji. Wyobraźmy sobie, jaki wpływ na infrastrukturę będzie miał brak aktualizacji.

Brak zgodności

Brak zgodności ze standardami i regulaminami może stanowić poważną przeszkodę dla działania firmy. Może to dotyczyć pewnych standardów w branży, których nie można utrzymać z Windows Server 2003/R2.

Brak koła ratunkowego

Zarówno zwirtualizowane jak i fizyczne instancje Windows Server 2003/R2 będą podatne na ataki z zewnątrz i nie przejdą pomyślnie audytu zgodności z regulacjami. Dotyczy to również Microsoft Small Business Server (SBS) 2003/R2. Wiele aplikacji przestanie być wspierane, gdy system operacyjny, na którym działają jest niewspierany. W skład takiego oprogramowania wchodzą wszystkie aplikacje Microsoft.

Brak oszczędności

W perspektywie długoterminowej, dalsze działanie na Windows Server 2003/R2 będzie ze sobą niosło dodatkowe obciążenia finansowe. Wzrosną również koszty utrzymania przestarzałego sprzętu. Trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z aktualizacją systemów wykrywania intruzów, bardziej zaawansowanym firewall’em, segmentacją sieci itd. – wszystko po to, żeby odizolować serwery działające na Windows Server 2003/R2.

Inne wpisy