Pojęcie „przemysł 4.0” po raz pierwszy zostało użyte w Niemczech w 2011 podczas międzynarodowych targów Hannover Messe. Określa ona ideę transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, która dotyczy konieczności stworzenia nowych modeli biznesowych, a także cyfryzację produktów i usług. Inicjowanie innowacji jest możliwe dzięki nowym technologiom cyfrowym, zasobom danych i integracji maszyn, urządzeń i ludzi w sieci.
Przemysł 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa
Po etapie wprowadzenia produkcji mechanicznej napędzanej siłą pary, a później produkcji masowej z zastosowaniem energii elektrycznej oraz sterowanej komputerowo zautomatyzowanej linii produkcyjnej, nadszedł czas tzw. jednorodnego systemu cyber-fizycznego (cyber-physical system = CPS). Maszyny stają się coraz bardziej inteligentne, co może wpłynąć na wzrost produkcji i usług, a także spadek ich kosztów
Przemysł 4.0 w czasie pandemii bardziej potrzebny
Cyfrowa transformacja nie jest luksusem dla nielicznych – wstrząs organizacyjny i gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa pokazał, że jest inaczej. Kierunkowanie przedsiębiorstwa w stronę przemysłu 4.0 może pomóc mu w przetrwaniu trudnych okresów. Coraz wyższe wymagania konsumentów skłoniły przedsiębiorców do zmiany myślenia o produkcji, zarządzaniu, logistyce, kulturze pracy i ekologii. Dostosowanie modelu firmy do założeń przemysłu 4.0 umożliwia szybką adaptację produkcji/usług do stale rosnących wymagań konsumentów. Taka elastyczność biznesowa pozwala na szybką reakcję na nowe warunki, a tym samym na lepsze dostosowanie się do czasu kryzysu. Optymalizacji procesu produkcyjnego sprzyja wdrożenie tzw. inteligentnej produkcji, wykorzystującej sterowanie komputerowe, modelowanie, duże zbiory danych i automatyzację.
Jakie korzyści otrzymasz z wdrożenia nowych rozwiązań?
Decyzja o wprowadzeniu nowych technologii przynosi korzyści w wielu obszarach:
- wzrost produktywności – możliwość produkcji większej liczby asortymentu, równocześnie pozwalając na optymalizację alokacji zasobów, a także zminimalizowanie liczby przestojów (dzięki wdrożeniu monitorowania maszyn i zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji)
- poprawa wydajności – możliwość szybkiej zmiany wolumenów partii produkcyjnych, zautomatyzowanie procesów śledzenia i raportowania, usprawnienie procesu wprowadzenia nowych produktów oraz podejmowania decyzji biznesowych
- elastyczność i szybkość – uproszczone skalowanie istniejących produktów, a także wprowadzanie nowych na dostępne linie produkcyjne. Ponadto możliwość wykonania jednorazowych i unikalnych serii produkcyjnych
- wyższa jakość obsługi klienta – eliminacja braku dostępności oferowanych produktów lub usług. Ponadto zwiększenie dostępnej oferty produktów, jak również możliwość ustawiania krótkich serii produktów (na konkretne zamówienie klienta)
- zmniejszenie kosztów – uzyskane dzięki wprowadzeni automatyzacji, integracji systemów, zarządzania danymi, obsługi napraw i przeglądów, logistyki itp.
- zwiększenie rentowności, a także obrotów i zysków
- ugruntowanie, a nawet wzrost znaczenia marki produktu/przedsiębiorstwa, jak również rozpoznawalność na rynkach lokalnym i globalnym.
Oprogramowanie ERP – COMARCH XL – idealne rozwiązanie do wdrożenia zasad przemysłu 4.0
Arcus Soft posiada w sprzedaży doskonałe narzędzie do unowocześnienia i digitalizacji Twojej firmy. Oferuje także pomoc przy jego dostosowaniu do potrzeb Twojego biznesu. Przekonaj się, jak pomocne może być oprogramowanie dla biznesu! Twoja firma może stać się jeszcze bardziej nowoczesnym przedsiębiorstwem, które dotrzymuje kroku ciągle rosnącym i zmieniającym się zapotrzebowaniom rynku. Masz wątpliwości, co do korzyści płynących z zainstalowania naszego systemu? Skontaktuj się z nami – wyjaśnimy każdą Twoją obiekcję. Nie zostawaj w tyle, dołącz do najlepszych i popraw komfort zarządzania swoją firmą. Zapraszamy!
Chcesz o tym porozmawiać – skontaktuj się z doradcą Arcus Soft
Pozostaw dane kontaktowe, a nasz specjalista odezwie się aby odpowiedzieć na Państwa pytania.